2.05.2016 – NIESZPORY TATRZAŃSKIE – KONCERT MUZYKI SAKRALNEJ

W Kościele św. Lamberta 2 maja 2016 r. będzie można posłuchać muzyki polskich kompozytorów, dla których natchnieniem były Tatry i muzyka Górali. Koncert pt. „Nieszpory Tatrzańskie”pod dyrekcją Jarosława Jasiura i Agnieszki Kreiner odbędzie się o godz. 19.00.

Na program koncertu w części literackiej składają się Psalmy Dawida przełożone na gwarę góralską przez Franciszka Bachledę – Księdzularza, a w części muzycznej utwory wokalne i instrumentalne inspirowane folklorem góralskim i mistyką gór. Są to m.in. „Anioł Pański” (M. Karłowicz / K. Przerwa-Tetmajer), „Pieśni góralskie” (W. Ginger/H.Nowobilska), „Msza góralska” (T.W. Maklakiewicz/A.Pach), taniec z „Harnasi” (K.Szymanowski) w transkrypcji na skrzypce solo i orkiestrę kameralną.

„Nieszpory Tatrzańskie” wykonają: Hanka Rybka (śpiew), Jan Karpiel Bułecka (śpiew, prym), Franciszek Bachleda Księdzularz (recytacja), Jasnogórski Chór Chłopięco – Męski „Pueri Claromontani”, Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna, Świętojańska Kapela Klimatyczna (wyłoniona z Orkiestry).

Koncert odbędzie się w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Wstęp wolny.

 

HANKA RYBKA – wszechstronna wokalistka pochodząca z Podhala, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Wokalno-Aktorskim. Ma na koncie setki koncertów w kraju i za granicą. Od najmłodszych lat współpracowała z zespołami góralskimi działającymi pod patronatem Związku Podhalan. Występowała z zespołem Brathanki, Skaldowie, gościnnie z Golec uOrkiestra oraz z Marylą Rodowicz i Ireną Santor. Współpracowała z krakowskim kabaretem Loch Camelot. Koncertowała z Chicago z The Paderewski Symphony Orchestra, śpiewała z amerykańskim jazzmenem Bennie Maupinem. Efektem ich wspólnej pracy jest płyta Early Reflections. Wspólnie z kapelą „Zokopiany” Jana Karpiela-Bułecki nagrała płyty z muzyką góralską – Nuty spod hól i Ginie śniezek po holach. Można ją także usłyszeć na płycie Marka Grechuty pt. Niezwykłe miejsca.. Ze swoim zespołem etno-folkowym, który nazwała „Rybka i Przyjaciele”, a później Hanka Rybka, wystąpił na wielu festiwalach folkowych w kraju i poza jego granicami. Artystka jest laureatką wielu konkursów muzyki etno-folk. W czerwcu 2002 roku reprezentowała Polskę na 25. Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej w Puli w Chorwacji. Nagrodzona na Festiwalu Eurofolk-Etnosfera oraz Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Górskiej i Folkowej. Nagrała dwie solowe płyty – album pastorałkowy Gwiozdkowo Opowiostka oraz folkowy I to, i to.
W marcu tego roku została zaproszona przez Petera Weissa do nowego niemiecko-polsko-portugalskiego projektu muzycznego Jazzpool CRW – CANTUS. Koncerty z tym projektem zaplanowane są latem i jesienią w Niemczech i Portugalii.

Bez Tytułu

FRANCISZEK BACHLEDA-KSIĘDZULARZ – pochodzi ze znanego góralskiego rodu. Z wykształcenia jest polonistą. Z zamiłowania poeta, tancerz, aktor. Wielokrotnie występował na scenie. Z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną współpracuje od 2004 roku. Jest zaangażowany w działalność mającą na celu ochronę dziedzictwa kultury ludowej Podhala. W latach 1993–2005 przez trzy kadencje zasiadał w Senacie RP. Jest autorem przekładu Psałterza Dawidowego na gwarę góralską.


JASNOGÓRSKI CHÓR CHŁOPIĘCO-MĘSKI PUERI CLAROMONTANI
– powstał w 2003 roku w wyniku przekształcenia Chóru Chłopięcego Ośrodka Promocji „Gaude Mater”. Obecnie działa pod patronatem Jasnej Góry, pod dyrekcją Jarosława Jasiury, dyrygenta, kompozytora i organisty i zrzesza chłopców w wieku przed-mutacyjnym. Aktualnie liczy około 80 chłopców w wieku od 7-14 lat. Chór jest członkiem Polskiej Federacji Pueri Cantores. Wśród wielu ważnych dla Pueri Claromontani uroczystości i koncertów, które na stałe wpisały się w chóralny kalendarz jest wspomnienie św. Cecylii . W ten dzień, 22 listopada każdego roku w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, swoje przyrzeczenia chóralne składają nowi chórzyści, a pozostali członkowie chóru odnawiają swoje przyrzeczenia. Drugim ważnym, a zarazem cyklicznym wydarzeniem są „Pawełki”, uroczysta nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów i opiekuna dzieci. Obok licznych koncertów, Chór przygotowuje oprawę muzyczną w czasie niedzielnych Mszy Św. w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 13.00.

TATRZAŃSKA ORKIESTRA KLIMATYCZNA to jedyna orkiestra w Polsce, która może być jednocześnie ludową kapelą góralską. Powstała w Zakopanem w roku 2004. Tworzą ją profesjonalni artyści muzycy mieszkający i działający na Podhalu. W podstawowym składzie zespołu grają instrumenty smyczkowe oraz flet i klarnet. Nazwa ensemblu nawiązuje do międzywojennych tradycji muzycznych Zakopanego, które jako uzdrowisko miało obowiązek zatrudniać orkiestry klimatyczne. W szerokim repertuarze zespołu znajdują się zarówno dzieła muzyki klasycznej, jak i utwory popularne. Szczególną misją zespołu jest popularyzowanie muzyki inspirowanej górami i folklorem góralskim, zwłaszcza kompozytorów związanych z Tatrami. Od czasu swego powstania Orkiestra zagrała ponad 120 koncertów o bardzo zróżnicowanym repertuarze. Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna koncertuje regularnie w Zakopanem, jest również zapraszana do innych polskich miast. Z wielkim powodzeniem występowała w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Łodzi. W 2011 roku w ramach projektu współpracy transgranicznej koncertowała w słowackim Orawskim Hradzie. Zespół nagrał również trzy płyty: Album tatrzański z utworami inspirowanymi muzyką góralską, płytę poświęconą muzyce Mieczysława Karłowicza oraz w roku 2014 Klimatyczne Zakopane z dawnymi piosenkami i melodiami o tematyce zakopiańskiej i podhalańskiej.
Założycielką, dyrygentem i menadżerem jest Agnieszka Kreiner; koncertmistrzem Janusz Miryński.

AGNIESZKA KREINER – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie i Hochschule fűr Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Ukończyła również Podyplomowe Studium Menadżerów Kultury przy SGH w Warszawie.
Zdobycie III nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1974 umożliwiło jej debiut za pulpitem dyrygenckim Opery Śląskiej w Bytomiu. W roku 1975 uzyskała wyróżnienie na Międzynarodowym Seminarium Muzycznym w Weimarze prowadzonym przez Igora Markevicha, a w roku następnym dosko¬naliła swoje umiejętności pod jego kierunkiem w Saint-Cézaire we Francji. W latach była dyrygentem Opery Krakowskiej (1978-1982) i Teatru Wielkiego w Warszawie (1982-1992), w którym dyrygowała ponad 250 spekta¬klami oper i baletów. Pełniła też funkcję wykładowcy w PWSM w Kato¬wicach i Krakowie. W 1994 roku została dyrektorem artystycznym Filharmonii Lubel-skiej. Od roku 2004 jest menadżerem i szefem artystycznym założonej przez siebie Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej, równolegle współpracując z Operą Śląską. Agnieszka Kreiner jest autorką podręczników do nauki muzyki dla gimnazjum i szkoły podstawowej oraz podręcznika do audycji muzycznych dla szkół muzycznych I stopnia.WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien