Chrzest

1. Rodzice mają się zatroszczyć, aby chrzest dziecka odbył się w pierwszych miesiącach życia. Gdy dziecku zagraża śmierć, chrzest może odbyć się nawet w szpitalu; wtedy o fakcie należy poinformować parafię, na terenie której leży szpital.

2. Chrzest dziecka powinien się odbyć w kościele parafialnym miejsca zamieszkania rodziców dziecka. Ulice należące do parafii Świętego
Lamberta:  https://swlambert.pl/o-parafii/informacje/
Chrzest z innej parafii może się odbyć na podstawie pisemnej zgody własnego proboszcza.

3. Do godnego ochrzczenia dziecka wymaga się, „aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie
(Kodeks Prawa Kanonicznego, Kan.868 § 2).

4. Chrzest zgłasza matka, ojciec lub prawny opiekun dziecka.

5. W kancelarii należy przedstawić następujące dokumenty:
a) odpis Aktu Urodzenia dziecka z USC
b) świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka (jeśli ślub odbył się w innej parafii). Jeżeli rodzice nie mają ślubu należy o tym poinformować
c) zaświadczenie od chrzestnych z parafii ich miejsca zamieszkania, że mogą pełnić obowiązek chrzestnych. (zob. uwagi poniżej)
UWAGA!
Chrzestnym(ą) może być katolik, który:
– ma ukończone 16 lat (ks. Proboszcz może dla ważnej przyczyny z tego wymagania zwolnić); młodzież szkolna przedstawia zaświadczenie o uczęszczaniu na katechezę oraz opinię kapłana przygotowującego do sakramentu Bierzmowania.
– katolik, który przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii i Bierzmowania, który prowadzi życie zgodnie z zasadami wiary katolickieji i nie ma przeszkód w korzystaniu z sakramentów Pokuty i Pojednania oraz Eucharystii.
Nie mogą być chrzestnymi  osoby żyjące w konkubinacie, w zwiazku niesakramentalnym, publicznie sprzeciwiające się wierze, żyjące bezbożnie (narkomani, alkoholicy, notoryczni przestępcy, itd.) ponieważ nie spełniają powyższych warunków oraz nie gwarantują przekazania wiary katolickiej ochrzczonemu dziecku.

6. Przed chrztem rodzice i chrzestni powinni przystapić do sakramentu spowiedzi, a w dniu chrztu przystąpić do Komunii świętej w intencji dziecka. https://swlambert.pl/sakramenty/pokuta-i-pojednanie/

7. Do chrztu należy przygotować świecę oraz białą szatkę.

8. W parafii Świętego Lamberta chrzy są udzielane w niedzielę o godz. 11.30. Inne terminy należy konsultować z księdzem proboszczem.


Chrzest osoby dojrzałej, dorosłej
Należy indywidualnie ustalić z księdzem proboszczem. Odbywa się po odpowiednim pouczeniu o prawdach wiary i obowiązkach chrześcijańskich oraz po przejściu praktyki życia chrześcijańskiego w katechumenacie.